Jak wykorzystać ChatGPT, czyli jak pisać prompty?
Czym jest ChatGPT?
ChatGPT to duży model językowy (ang. language model), który został wytrenowany przez OpenAI – firmę zajmującą się sztuczną inteligencją. Chat jest w stanie prowadzić rozmowy z ludźmi w sposób niemal naturalny. Jest to system sztucznej inteligencji, który może przetwarzać naturalny język i nauczyć się rozumieć jego kontekst oraz semantykę.
ChatGPT bazuje na technologii uczenia maszynowego, a przede wszystkim na głębokich sieciach neuronowych. Głównym zadaniem tego narzędzia jest generowanie odpowiedzi na pytania zadane przez człowieka. Dzięki temu chat może odpowiadać na pytania z różnych dziedzin wiedzy.
Jeżeli jesteś zainteresowany usługami ChatuGPT musisz nauczyć się pisać dobre prompt’y, czyli krótkie pytania lub komendy, które inicjują reakcję systemu. W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pomogą napisać Ci skuteczne prompty do ChatuGPT.
Co to jest prompt?
Prompt to krótkie stwierdzenie lub pytanie potrzebne do wygenerowania przez ChatGPT interesujących nas wyników. Wynikami mogą być teksty, obrazy, filmy – możliwości jest naprawdę wiele. W przypadku ChatuGPT prompt to krótkie polecenie. Polecenie może być dowolne, od pytania, przez stwierdzenie, po prośbę o informacje.
Załóżmy, że chcesz napisać opis produktu swojej marki odzieżowej. Na przykład:
“Napisz mi krótki opis czerwonej sukienki z letniej kolekcji.”
Za pomocą tego promptu ChatGPT wygeneruje opis produktu na podstawie podanych informacji. Im więcej informacji podasz, tym dokładniejsze będą wyniki.
Oto przykładowy wynik podania powyższej frazy:
Wskazówki, które pomogą napisać Ci dobre prompty
- Określ swój cel. Zanim zaczniesz pisać prompty, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz zadać pytanie, uzyskać informacje, czy może po prostu porozmawiać.
- Używaj prostych określeń. Stosuj krótkie, zwięzłe zdania i unikaj skomplikowanych konstrukcji gramatycznych.
- Unikaj zdań otwartych. Chat działa najlepiej, gdy otrzymuje konkretne polecenia. Najlepiej, gdy używasz konkretnych instrukcji/pytań. Na przykład: “Jaka jest według Ciebie najlepsza strategia marketingowa?”
- Nie używaj skrótów. System może mieć trudności ze zrozumieniem skrótów, a czasami mogą prowadzić do nieporozumień lub błędów.
- Bądź uprzejmy. Pamiętaj, że ChatGPT to program, w którym musisz zachować wysoką kulturę osobistą, a także uprzejmość. Warto używać zwrotów grzecznościowych po to, aby rozmowa przez cały czas była na poziomie.
- Unikaj używania nazw własnych. Narzędzie może mieć kłopot z rozpoznawaniem nazw własnych takich jak imiona, nazwy marek czy miejscowości.
Podsumowując, pisanie promptów do ChatuGPT jest proste i przyjemne, jeśli stosujesz się do powyższych zasad. Przede wszystkim najważniejsze jest określenie celu rozmowy, używanie jasnych i zrozumiałych komunikatów oraz unikanie zdań otwartych oraz skrótów.
Priorytetem jest także zachowanie kultury wypowiedzi i unikanie nazw własnych. Pamiętaj, że narzędzie GPT to komputer, a nie człowiek, więc nie denerwuj się, gdy odpowiedź na Twoje pytanie będzie generowana długo oraz gdy chat nie udzieli Ci poprawnej odpowiedzi.